Sgk E Bildirge Nedir

SGK e-bildirge
Özel ve resmi bir çok internet sitesi tarafından hizmet dökümü işlemi yapılabilirken 1 Kasım 2014 tarihinden itibaren bu işlem ve sorgulamaların yapılması için girilen sayfalar kişisel verilerin korunması kapsamına alınmıştır. Bu konuda hazırlanan mevzuat gereğince e-devlet üzerinden kişiye özel şifre ile ulaşılabilir hale getirilmiştir. Onun için her şeyden önce herhangi bir PTT şubesinden alınabilen kişiye özel bir e-devlet şifresinin edinilmesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu gösterir kimlikle PTT şubelerine müracaat edildiğinde kapalı bir zarfta şifreniz size verilecektir. Sonrasında ise www.turkiye.gov.tr adresinden TC kimlik numarası ve şifre bilgileri ile sisteme giriş yaparak SGK prim ödemelerine ilişkin sayfaya ulaşarak SGK hizmet dökümü işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SGK e-bildirge nedir
Şirketlerin Sosyal Güvenli Kurumuna olan borçlarını görüntülemek ve borçlarını ödeyebilmek için bir başka seçenek olarak SGK e-bildirge uygulaması hizmete konulmuştur. Ticari faaliyet gösteren kuruluşların SGK ile ilgili olan işlemlerini süratli bir şekilde gerçekleştirebilmeleri amacı ile kullanıma açılan uygulamayı kullanmak bir müddet önce belli sayıda çalışanı bulunan işletmeler için zorunlu hale getirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu ve kuruma bağlı il müdürlüklerinden alınabilen kullanıcı kodu ve sisteme giriş şifresi kullanılarak uygulamaya giriş yapılabiliyor. Kullanıcı adı, sistem şifresi ve kullanıcı tarafından belirlenen işyeri şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra açılan pencereden işlemler gerçekleştirilebilir. Uygulama 7 gün 24 saat boyunca sistem iş verenler tarafından kullanılabilmektedir.

SGK e-bildirge ile hangi işlemler yapılabilir
Uygulamada açılan pencereden iş veren borç görüntüleme ve ödeme işlemleri yapılabilirken borç dökümü alınabilir ve ihale gibi resmi işlemlerde kullanmak için borcu yoktur yazısı alınabilir. Ayrıca SGK e-bildirge uygulaması kullanılarak sigortalı işe giriş bildirgesi ile sigortalı işten ayrılış bildirgesi işlemleri yapılabilir. Sigortalı işe giriş ve işten ayrılış bildirgeleri uygulama üzerinden SGK’ya gönderilebilmektedir. Bu işlemleri gerçekleştirmek için sistemi kullanmak, belge göndermek ve sistem üzerinden belge almak için herhangi bir süre sınırlaması yoktur. Sistem üzerinden işverene yönelik güncel mevzuat değişiklikleri vb uyarılar yayınlanarak iş verene yol gösterici hizmetler de verilmektedir. Daha fazla bilgi alabilmek için lütfen sitemizi ziyaret edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*